Hizmetlerimiz

 

          

 Saç Ekimi


PRP DESTEKLİ FUE TEKNİĞİ İLE SAÇ EKİMİ

Dünya ve Türkiye ile eş zamanlı olarak yeni bir hizmeti daha, Kıbrıs’ta yaşayan insanlarımızın hizmetine sunmamın gururunu yaşıyoruz. Bildiğimiz gibi erkeklerin en büyük korkularının başında saç dökülmesi ve bu saç dökülmeleri sonucunda saçsız (kel) kalmaktır. Artık günümüzde tıpta ki gelişmeler doğrultusunda saç dökülmeleri erken dönemde durdurulabilmekte ve dökülen saçlar eski haline getirilebilmektedir.

Daha düne kadar bu işlemler için TÜRKİYE veya AVRUPA ülkelerine gitmek, hem gereksiz zaman kaybına hem maliyete hem de operasyon sonrası doktoruna ulaşma zorluğuna neden olmaktaydı. Bizlerde bu süreçleri göz önünde tutarak PRP yardımlı FUE tekniği ile saç ekimi hizmetini Kıbrıs’ta sunmaya başladık.


Saç dökülmesi :

Toplumda oldukça yaygın olarak görülen saç dökülmesi, değişik sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Saç dökülmesinin % 95′i kalıtsal nedenlerden kaynaklanmakta olup, erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla görülmektedir. Ortalama olarak her üç erkekten biri ile her on kadının birinde kalıtsal saç dökülmesi görülmektedir.

Not: Eğer günlük dökülen saç teli sayısı 100´ü geçmiyorsa, o kişide akut bir saç dökülmesinden bahsedilemez.


Saç Nasıl Çıkıyor?

Yapılan araştırmalar sonucu, bilim insanlarının saç çıkmasını başlatan sinyallerin, kafa derisinin altında yer alan yağ tabakasının içerisindeki kök hücreleri tarafından kaynaklandığından hem fikir olup araştırmalarını bu yönde ilerletmektedirler.


Dökülen Saçlar Tekrar Çıkacak mı?

Yapılan araştırmalar, kalıtsal kellerin kafa derisindeki yağ tabakasının inceldiğini (adipogenesis) gösteriyor. Ama var olan yağ tabakasının içerisinde hala kök hücrelerinin bulunması kalıtsal nedenlerden dolayı oluşan kelliğin tedavisinde büyük umutlar vaat ediyor.

“Dökülen saçlar tekrar çıkacak mı?” sorusuna olumlu bir cevap verebilmek, ancak var olan bu kök hücrelere tekrar sinyal gönderme kabiliyeti kazandırılmasıyla mümkün. PRP (Platellet Rich Plasma) yani trombositten zengin plazma saç dökülmesinde son yıllarda devrim niteliğinde gelişme yaratmış bir saç tedavi yöntemidir. Halk arasında kök hücre tedavisi ,plazma tedavisi , vampir tedavisi gibi isimleri de olan PRP yöntemi , kişinin kendi kanı ile yapılan otolog bir tedavidir. PRP ile saç dökülmesini durdurmak, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını mümkün hale getirmek hedeflenmektedir.

Bu tedavi için kişiden yaklaşık 10- 20 cc kan alınır ve özel bir kit içinde santrifüj ile pür PRP elde edilir. Bu trombositten zengin plazma , hücreleri tedavi etmekte çok etkili olan büyüme faktörlerini, kök hücreleri , proteinleri barındırır. Bu elde edilen plazma saçlı deriye ufak iğneler ile yüzeysel enjeksiyon (napaj) tekniği ile 1 cm’lik aralarla uygulandıktan sonra kalan miktar uygulama yapılan bölgeye püskürme tekniği ile verilerek işlem tamamlanır. PRP yöntemi 3-6 haftalık aralıklarla 2-6 seans arasında uygulanmaktadır. FDA (ABD gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylı bir tedavi yöntemidir. Kişinin sadece kendi kanından elde edildiği için alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve çok güvenli bir işlemdir.


Saç PRP tedavisinin özeti
  • Kişinin sadece kendi kanından (otolog) elde edilir, çok güvenlidir.
  • FDA onaylı bilimsel bir yöntemdir.
  • Saç dökülme tedavisinde etkinliği çok yüksektir.
  • Saç mezoterapisi ile birlikte uygulandığında çok daha fazla etkilidir.
  • Her yaşta ve her çeşit dökülmede uygulanabilir.
  • 3-6 hafta arayla 2-6 seans uygulanır ve her seans ortalama 30 dakika sürer.

PDS nin açılımı kısaca prp destekli saç ekimidir.

PRP tedavisi, hastanın kendi kanının işlemden geçirilmesi ile elde edilen trombositten zengin bölümün mezoterapi tekniği kullanılarak sorunlu bölgelere uygulanması yöntemidir. PRP tedavisinde elde edilen bu plazmada yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler bulundukları ortama büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri vücutta yağ ve kemik iliği hücreleri içinde yer alan kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

Uzun zamandır saç mezoterapisinde kullanılan prp yöntemi şimdi FUE yöntemi ile birlikte saç ekim operasyonlarında NİS TIP merkezinde başarıyla uygulanmaktadır. Fue yönetiminde en önemli dezavantaj ekilen saçların ilk 1 hafta herhangi bir kan damarıyla bağlantı kurana kadar geçen dönemde karşılaşılan beslenme problemidir. Bu durumda, kökler beslenemeyip zayıf kalabilir ve ilk 7 günlük bu dönemde de bir kısmı kayba uğrayabilmektedir. Tüm bu kayıplar saç ekiminin başarısını azaltıp, güçlü olmayan saçların kaybına neden olabilmektedir.

Kök hücre ile operasyon esnasında bekletilen saç kökleri vücut dışına alındığında, üzerine yapıştırılan kök hücrelerin salgıladığı proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilir. Ayrıca ekilen bölgede kök hücrelerin salgıladığı büyüme hormonu ile hemen büyümeye ve beslenmeye başlarken, kök hücre içerisinde bulunan hormonlar ekilen saç kökü etrafında hemen yeni kan damarları oluşumunu başlatır. Böylece yeni ekilen saç kökünün beslenme sorunu da ortadan kalkmış olur.


Sakal, bıyık, kaş ekimi

Saç ekiminde ki gibi uzman ekibimiz sakal, bıyık, kaş ekimi ve yara izi (skar) ekiminde de başarılı sonuçlar elde etmektedir.


Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi işlemi bitirildikten 48 saat sonra Uzman Doktor tarafından ilk yıkama gerçekleştirilir. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar 10-20 gün sonra dökülür. 3-6 ay arası bir sürede, ekilen saçlar yeniden çıkmaya ve uzamaya başlar. Saç ekiminden bir sene sonra saçlar en güzel şeklini alır.


Saç ekimi nerede kim tarafından gerçekleştirilir ?

İşlem kesinlikle dalında uzman hekimler ve asistanları tarafından klinik ortam da gerçekleştirilmelidir. Bütün bu süreç göz önünde tutulduğunda artık Kıbrıs’ta bu konu hakkında detaylı bilgi alıp işlem sonrası aklınıza takılan tüm soruları sorabileceğiniz bir klinik ve bu konuda uzman hekim ve asistanların olması rüya olmaktan çıkmıştır.